koučing
Koučing:
Definícia koučingu: Koučing je sprevádzanie niekoho procesom učenia a rozvoja pomocou aktívneho počúvania a kladenia cielených otázok a zároveň pomoc nachádzať a rozvíjať riešenia .
Koučing je proces, v ktorom kouč v dialógoch pomáha jednotlivcom alebo skupinám pri hľadaní riešení záležitostí súkromného alebo pracovného života. Základnými predpokladmi sú dobrovoľnosť, rešpekt, neutralita, diskrétnosť, vzájomná akceptácia a dôvera . Koučing sa využíva hlavne 1.) ako nástroj pre rozvoj jednotlivcov a tímov 2. ) slúži manažérom ako efektívny štýl vedenia 3.) zaoberá sa otázkami zavedenia koučingovej kultúry do organizácií. Vo svete patrí koučing medzi dynamicky sa rozvíjajúce obory a prakticky sa využíva ako hlavný nástroj zvyšovania efektivity práce vo väčšine nadnárodných firiem. Aj na Slovensku z roka na rok stúpa počet profesionálne pôsobiacich koučov, s cieľom podporovať rozvíjanie schopností a zručností jednotlivcov, skupín, manažérov i zamestnancov a tým prispieť k celkovej prosperite a úspešnosti všetkých úrovní spoločnosti.
Profesionálny koučing realizujú kouči profesionáli. Medzníkom profesionalizácie koučingu na Slovensku bol rok 2005, keď na 1.konferencii o koučovaní iniciovali účastníci stretnutia vznik Slovenskej asociácie koučov ( SAKO), ktorá nadviazala na spoluprácu s Medzinárodnou federáciou koučov - ICF (International coaching federation ). Následne, v roku 2007 bola založená aj na Slovensku pobočka ICF. Zaškolenie a ďalšie vzdelávanie profesionálnych koučov realizuje u nás na Slovensku ale aj v zahraničí viacero organizácií a školiacich spoločností. Poskytujú odborné tréningy, školenia, prednášky, konzultácie .....a po zložení absolventských skúšok tak umožňujú záujemcom obdržať certifikát profesionálneho kouča rôznych stupňov. Poskytujú možnosti ďalšieho profesionálneho rastu. (napr. ACC- Associate Certified Coach, PCC - Professional Certified Coach, MCC - Master Certified Coach). Profesionálni kouči pôsobiaci na Slovensku sú akreditovaní v SAKO ( Slovenská asociácia koučov ). Okrem dokladovania patričného koučovského vzdelania, by kouč mal byť nezávislá, strategicky mysliaca, dynamická osobnosť s niekoľkoročnými pracovnými a životnými skúsenosťami. Kouč by mať všeobecný prehľad o medziľudských vzťahoch a o správaní v organizáciách. Dôležité sú pedagogické schopnosti a vysoká emočná inteligencia. Okrem týchto vlastností sa ale neobíde bez praktických skúseností v oblasti koučingu. Profesinálny kouč musí dodržiavať etický kodex kouča (je uverejnený na stránke SAKO). Neustále sa vzdeláva a tiež pracuje na rozvíjaní svojej osobnosti .
Rozdelenie : Životný (life) koučing – Pomáha riešiť osobné a pracovné otázky klienta. Ide o cielený rozhovor, ktorý vás inšpiruje vytvoriť si taký život, akým ho chcete mať. Kouč používa dialog, v ktorom si uvedomíte
1.) prečo konáte tak ako konáte a čo treba zmeniť, ak to chcete vykonávať inak
2.) zistíte, aké presvedčenia vám v skutočnosti bránia robiť určité činnosti, ktoré robiť chcete, ale nikdy na ne nemáte čas
3.) pocítite, aké sú vaše skutočné hodnoty
4.) dôjdete na to, aké sú vaše skutočné možnosti
5.) objavíte, aký je váš vlastný optimálny spôsob dosahovania cieľov, ktoré si sami stanovíte
6.) prídete na to, ako si dokážete udržať motiváciu robiť čokoľvek, pre čo sa sami rozhodnete.
zdravotný (health ) koučing je zameraný na zmenu životného štýlu zameranú na zlepšenie a udržanie zdravia koučovanie konfliktu (conflict coaching)– trénuje ľudí správne zvládať konflikty Koučovanie koučing medziľudských vzťahov (date coaching)– je určený pre ľudí, ktorí majú problém naväzovať vzťahy, či už všeobecne alebo partnersky s osobami iného pohlavia
Pracovný (bussiness ) koučing ) pomáha manažérom (riadiacim pracovníkom) zlepšiť komunikačné techniky pri práci s ľuďmi, naučia sa riadiť seba a iných spôsobmi, ktoré vedú k zvýšeniu motivácie a výkonu u pracovníkov. Zlepšením kvality riadenia sa pomôže manažérovi vytvoriť tvorivú atmosféru na pracovisku. Úzko zameraný na oblasť vrcholového koučingu je tzv. expertný (executive ) koučing .
Ale sú aj iné špecifické zamerania, väčšinou sa prelínajú navzájom s predchádzajúcimi. Z iných hľadísk môže byť koučing osobný, telefonický, prostredníctvom Skype, ICQ.....Z iného pohľadu sa môže rozdeľovať na koučing externý- využíva nestranného kouča z oblasti mimo firmu alebo koučing interný- keď sa na pracovisku využíva koučing prevádzaný pracovníkmi z vnútra firmy.
Princíp: Vedeckými prístupmi, hlavne v oblasti neurofyziológie mozgu a vied skúmajúcich správanie človeka, došlo v posledných piatich rokoch k rapídnemu rozvoju poznatkov využívaných v koučingu. Tieto poznatky, prevažne z oblasti fungovania mozgu, vniesli nové pohľady na naše možnosti, schopnosti, správanie...a to prinieslo vývoj techník, ktoré nám môžu pomôcť získať nové prístupy v našom myslení a správaní. Koučing stavia na týchto zisteniach a koučingové techniky a modely sú v neustálom vývoji. Koučing ich používa v svojich prístupoch v dialógu s klientom. Nimi kouč podnecuje premýšľanie, sústredenie sa a napomáha klientovi jasnejšie si uvedomovať súvislosti. Koučingom sa cielene uvoľňuje a posilňuje rozvojový potenciál ľudí, čím sa maximalizuje výkon. Koučing je transparentný a nepovoľuje žiadne manipulácie. Kouč neradí, ale počas rozhovorov kontinuálne podporuje klienta pri stanovovaní a dosahovaní jeho vlastných osobných i profesných cieľov. Podporuje sebaorganizovanie klienta, ktorý tak preberá vlastné zodpovednosti na aktivizovanie vlastných zdrojov. Slobodne si volí postupy sebou zvoleným smerom. Koučovaný sa stáva aktívnejším, vnútorne motivovaným a sústredeným na hľadanie vlastných riešení. Takto na základe podpory sebareflexie, sebapoznania, sebavedomia a zodpovednosti si stanovuje jasné ciele a stáva sa efektívnym, produktívnym, sebavedomým, úspešným, vyrovnaným... čím sa zlepšuje výkon a kvalita života ..
Pre koho je koučing : Koučing je vhodný pre ľudí, ktorí majú záujem dosiahnuť zmeny, chcú na sebe pracovať a vyvíjať svoje schopnosti v spolupráci s koučom. Je vhodný pre tých, čo sa v určitých chvíľach ocitli v situáciách, ktoré nezvládajú riešiť. Najčastešie to bývajú tieto situácie -srata zamestnania, znižovanie stavov zamestnancov vo firme, reorganizácia v podniku, začiatok podnikania, povýšenie, neúspech na pracovisku, nespokojnosť v pracovnom kolektíve, potreba zefektívnenia systému práce, preťaženie, potreba zvládať pracovný nápor a stres, zvýšenie sebavedomia a sebaistoty. Využíva sa aj v prípadoch, keď chcete urobiť niečo pre svoj tím, pre svoju organizáciu, chcete sa naučiť lepšie riadiť, chcete sa dozvedieť o sebe viac, získať nové zručnosti, správne sa rozhodovať, ľahšie hľadať východiská a riešenia situácií, v ktorých sa nachádzate, ak chcete urobiť niečo pre svoj osobnostný rozvoj, byť výkonný, úspešný a šťastnejší, alebo ste rozhodnutý urobiť kroky pre zlepšenie kvality zdravia, či máte problémy v manželstve, partnerstve, s deťmi, problémy nadväzovať partnerstvá, neviete sa sústrediť, bojujete s únavou, ste na pokraji a neviete ako ďalej ......a ďalšie iné......
Ako prebieha externý life alebo pracovný koučing: Ide o individuálne alebo skupinové stretnutia, kde prebieha koučovací rozhovor kouča s klientami. Rozhovory sú dôverné a nakoľko zasahujú do súkromia koučovaného, ten súhlasom rozhoduje o témach a priebehu vývoja rozhovoru. Správna atmosféra, dobré emocionálne naladenie, voľný časopriestor, talentovanosť a skúsenosti kouča .... sú predpokladom úspešnosti rozhovoru. Prvé stretnutie býva bezplatné a je určené na zoznámenie sa, zistenie, či je koučing vhodným prostriedkom pre klienta a či klientovi vyhovuje kouč osobou, prejavom a prístupmi. Počet sedení býva individuálny. 10-12 sedení v priebehu troch až šiestich mesiacov. Dĺžka sedenia od 1-3 hodín.
V rámci rozvoja koučingu u nás sú na Slovensku pribúda počet certifikovaných koučov. Avšak noví kouči ešte nemajú viacročné skúsenosti.Tí samozrejme ponúkajú koučing v nižších cenových reláciách. Ak sa rozhodnete hľadať kouča, určite je vhodné, ak Vám niekto zo známych odporúči kouča nimi overeného, s ktorým boli spokojní. Ak nemáte možnosť, môžete si nájsť kontakty na internetových stránkach. Prvé stretnutie býva bezplatné. Takže nič sa nedeje- informácie a odhodlanie ísť do koučingu alebo nie, môžete nezáväzne získať rozhovormi s koučom, ktorého oslovíte.